پژو 206 تیپ 4 1383

پژو 206 تیپ 4 1383
قیمت کارخانه قیمت بازار
مقایسه پژو 206 تیپ 4 1383 با خودروهای دیگر

مشخصات کلی

مصرف میانگین 1/4 لیتر
تیپ اتومبیلهاچ بک
دنده

4 سرعته اتوماتیک

گارانتی اولیه نامشخص
صندلی رانندهتنظیم به صورت دستی
نوع سوخت بنزینی
موتورخطی 
حجم موتور1/4 لیتر
تعداد سیلندر4 سیلندر
انتقال قدرت بهچرخ های جلو

 

رنگهای بدنه

رنگهای داخلی

مشخصات فنی

نوع موتور
خطی
حجم موتور
1/4
تعداد سیلندر
4
تعداد سوپاپ
8
قدرت
75 اسب بخار در 5500
گشتاور
118 نیوتن متر در3400
نسبت تراکم
9/6
قطر پیستون
75 میلی متر
کورس پیستون
77 میلی متر
نوع گیربکس
4 سرعته اتوماتیک
انقال قدرت به
چرخ های جلو
شتاب 0 تا100 کیلومتر بر ساعت
16/7
حداکثر سرعت
170 کیلومتر
مصرف سوخت در هر صد کیلومترشهری
10 لیتر
مصرف سوخت در هر صد کیلومتر اتوبانی
5/7
مصرف سوخت در هر صد کیلومتر به صورت میانگین
7/23
وزن
1025 کیلوگرم
طول
3822 میلی متر
عرض
1652 میلی متر
ارتفاع
1432 میلی متر
فاصله دو محور
2445 میلی متر
حجم صندوق عقب
245 لیتر
حجم باک
50 لیتر
سایز چرخ
14 اینچ
ترمزجلو
دیسکی خنک شونده
ترمز عقب
دیسکی
تعلیق جلو
مک فرسون
تعلیق عقب
نیمه مستقل
فرمان
هیدرولیکی
ترمز ضد قفل ABS
true
توزيع کننده نيروي ترمز EBD
true
کیسه های هوا
2 عدد
ایموبلایزر
true
تهویه مطبوع
اتوماتیک با فیلتر
گرمکن شيشه عقب
true
برف پاک کن متغیر هوشمند
true
صفحه نمایشگر
تک خطی
امکانات پخش
سی دی خوان
روش های کنترل
کنترل پشت فرمان
صندلی راننده
دستی
صندلی شاگرد
دستی
صندلی های عقب
تاشو
چراغ های جلو
هالوژن با مه شکن
چراغ های عقب
به همراه مه شکن
آینه ها
برقی
شيشه بالا بر هاي برقی
هر چهار شیشه برقی
چراغ همراهی
true
مقایسه پژو 206 تیپ 4 1383 با خودروهای دیگر

نظرات کاربران

اگر خودتون رو در حوزه خودرو صاحب نظر میدونید بهتره اطلاعاتتون رو در اختیار بقیه هم قرار بدید. ما بیشترین تعداد اتومبیل ها را گردآوری کردیم تا همه بتونن از مشخصات خودروها مطلع بشن، بنابراین خیلی مشتاق هستیم شما که در زمینه خودرو تخصص دارید نظر خودتون را ثبت کنید شاید شما برنده قرعه کشی ماهانه ما باشید اطلاعات بیشتر ....

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

سوال امنیتی : مجموع دو عدد و =

  • ناگفته های ۲۰۶

مقاله ای در مورد پژو ۲۰۶ بیش از آنکه به رسالت مطبوعاتی من و ارائه اطلاعات در مورد خودروهای داخلی یا بیان تجربه شخصی مربوط باشد، برمی گردد به رابطه ای که از روز اول با تولید آن در ایران خودرو به عنوان کارشناسی تازه وارد و علاقه مند و نماینده اجرایی کنترل کیفیت در مونتاژ داشتم. البته شاید خود همین مطلب باعث شود شما عزیزان فکر کنید که به عنوان یکی از عناصر ایران خودرو تلاش در بازار گرمی دارم ولی با توجه به تفاوت فاحشی که اذهان عمومی با واقعیات جاری در تولید این اتومبیل دارند صرفا جهت بیان بسیاری از ناگفته ها راسا و بدون کسب اجازه از مسئولین مربوطه و اساتیدم در ایران خودرو اقدام به تحریر این مقاله نموده و شخصا مسئولیت عواقب آن را بر عهده می گیرم. پس لطفا برایم دعا کنید! مسئولین عمدتا چنین استنباط می کنند که اطلاعات داخل کارخانه تماما سری هستند یا برخی نیز به اتومبیل مانند هر محصول دیگری چون روغن نباتی و کاشی نگاه می کنند که در نتیجه بیان درستی از واقعیات و قابلیت های محصولشان حتی در تبلیغات ارائه نمی کند خوشبختانه اطلاعاتی که در ذیل از نظرتان می گذرد تاریخ گذشته ولی عمدتا ناگفته ها هستند. پس به امید اینکه مورد غفصب بزرگان بزرگترین کارخانه ایران قرار نگیریم کمی به دارندگان فعلی و آینده ۲۰۶ اطلاعات ناب دست اول می دهیم.

پژو ۲۰۶ و انواع آن نسل ششم اتاق دوی پژو که در اواخر سال ۱۹۹۸ میلادی به جهانیان معرفی شد با ویژگی هایی که داشت خیلی زود توانست لقب پرفروشترین اتومبیل اروپا را به خود اختصاصی دهد. این خودرو که در داخل گروه پژوسیتروئن با کد T۱ شناخته می شود در ابتدا با اتاق هاج بک سه درب و پنج درب (با کدT۱۱) معرفی شد و رفته رفته خانواده اش با معرفی مدل استیشن (T۱۲) وسپس تولید اولین اتومبیل اسپرتی روباز نسبتا ارزان قیمت (در کلاس خود گران محسوب می شود) با سقف جمع شونده فلزی که پیش از آن در انحصارخودروهای گران قیمت بود، با نام CC (مخفف کوپه کابریوله) و با کد ۱۶ T روز بروز بیشتر مورد توجه واقع شد. همانطور هم که (فعلا) بیش از همه مردم دنیا باخبریم، اخیرا نیز مدل سدان یا صندوق دار آن با کد T۱۳ که صاحب ایده و امتیاز آن ایران است برای امتداد عمر آن در بازارهای جهانی معرفی شد. موفقیت ۲۰۶ تنها بدلیل فروشی فوق خانواده اش با معرفی مدل استیشن (T۱۲) وسپس تولید اولین اتومبیل اسپرتی روباز نسبتا ارزان قیمت (در کلاس خود گران محسوب می شود) با سقف جمع شونده فلزی که پیش از آن در انحصارخودروهای گران قیمت بود، با نام CC (مخفف کوپه کابریوله) و با کد ۱۶ T روز بروز بیشتر مورد توجه واقع شد. همانطور هم که (فعلا) بیش از همه مردم دنیا باخبریم، اخیرا نیز مدل سدان یا صندوق دار آن با کد T۱۳ که صاحب ایده و امتیاز آن ایران است برای امتداد عمر آن در بازارهای جهانی معرفی شد. موفقیت ۲۰۶ تنها بدلیل فروشی فوق اولین پژو ۲۰۶ ایران در بهمن ماه سال ۷۹ به رنگ نارنجی تولید شد. در این زمان جمع کثیری از مهندسان و متخصصین بطور خستگی ناپذیری حتی در تعطیلات نوروز ۸۰ در واحدهای مختلف کارخانه شبانه روز تلاش می کردند تا اتومبیل مذکور برابر با استانداردهای پژو به تولید برسد. چرا که با توجه به این واقعیت که ۲۰۶ اولین اتومبیلی بود که در ایران همزمان با سراسر دنیا تولید می شد، کارخانه مادر با قاطعیت اصرار داشت کیفیت تولید در کلاس جهانی حفظ شود. ایران خودرو هم که نیاز به جهانی شدن و رعایت کیفیت در کلاس بین المللی حسی کرده بود با این فشارها همراستا شد و به جرات می توان گفت که ۲۰۶ یک تحول اساسی در تمامی سطوح سازمان ایران  مختلف کارخانه شبانه روز تلاش می کردند تا اتومبیل مذکور برابر با استانداردهای پژو به تولید برسد. چرا که با توجه به این واقعیت که ۲۰۶ اولین اتومبیلی بود که در ایران همزمان با سراسر دنیا تولید می شد، کارخانه مادر با قاطعیت اصرار داشت کیفیت تولید در کلاس جهانی حفظ شود. ایران خودرو هم که نیاز به جهانی شدن و رعایت کیفیت در کلاس بین المللی حسی کرده بود با این فشارها همراستا شد و به جرات می توان گفت که ۲۰۶ یک تحول اساسی در تمامی سطوح سازمان ایران خودرو بوحود آورد. نتیجه بارز این نگرش این ارقام، پژو ۲۰۶ ایران از نظر کیفیت عملکرد، هنگام تحویل به مشتری از تمامی کارخانجات دنیا که آن را تولید می کنند یک سر و گردن بهتر است. قابلیت اطمینان بالا و سهولت استفاده روزمره با کمترین نیاز به اقدامات مرسوم نگهداری، ارگونومی خوب و ارزش عالی در مقابل بهای پرداختی باعث شد که در ایران نیز خیلی خوب جای خود را بین مردم پیدا کرده و تولید آن رفته رفته افزایش پیدا کند. بد نیست کمی در مورد تیپ های

 

 

  • تیپ 3

حالا نوبت تیپ ۳ می رسد که مدل لوکس با موتور کوچک است و تمامی خواصی تیپ ۵ که مفصل سراغ آن می رویم را دارد بجز این که ترمز چرخ های عقب آن دیسکی نیست و موتور آن هم همان ۱/۴ لیتری ۷۵ اسب با حداکثر سرعت ۱۷۷ کیلومتر در ساعت است. این مدل بالاترین ارزش پول پرداختی را برای کسانی که سرعت و توان زیاد برایشان مهم نیست به ارمغان می آورد. تجهیزاتی چون سیستم تهویه مطبوع خودکار، آئینه های برقی گرم کن دار، CD خوان بسیار برجسته Goodmans goal, u Clarion انگلیسی، دو کيسه هوا، ABS دوکاناله و سه پشت سری عقب از مشخصات بارز این مدل است که شاید برای داشتن خودرویی دیگر با این امکانات مجبور به پرداخت دو برابر پول آن باشید.

 

 

  • تیپ ۴

اولین بار که موتور ۱۶۰۰ سی سی ۱۶سوپاپ با کد JP4/TU5 را دیدیم روی تیپ ۴ بود که دارای گیربکسی اتوماتیک Autoadaptive ALA بود. این موتور در مقایسه با TU3 که نسبت به موتور ۲۰۵ تنها سرسیلندرش تغییر کرده و به آن انژکتور اضافه شده بود، یک موتور کاملا جدید با کارآیی بسیار بالا محسوب می شود. ۱۱۰ اسب در ۵۶۰۰ دور در دقیقه و ۱۳۷ نیوتن متر گشتاور در ۴۰۰۰ دور چیزی است که به راحتی این کوچولو را در تمامی نبردهای خیابانی پیروز می کند. برعکس شایعات که می گفتند تعداد زیادی ۲۰۶ بصورت ساخته شده وارد ایران شده باید گفت که تنها ۱۹۱ دستگاه از همین تیپ ۴ در ابتدا مخصوصی جانبازان آن هم به صورت SKD وارد شد که بدان معنی بود که ماشین ها آماده و داخل جعبه ای بودند که میبایست صندلی ها و لاستیک ها روی آن نصب شوند. این ماشین ها دارای رنگ های متنوع تری بودند و علاوه بر مشخصه های ۲۰۶ اتوماتیک تیپ ۴ که بعدها در ایران تولید شد دارای حسگر باران، محفظه مخفی زیر صندلی شاگرد، توری نگهدارنده داخل صندوق و تودوزی با رنگ های متنوع بودند. لیکن مشکل این مدل را می توان سیستم تعلیق آن دانست چرا که در تیپ ۴ وارداتی از همان فنربندی مورد استفاده در ماشین های اروپایی استفاده شده و این بدان معنی است که تاب مقاومت طولانی در برابر پستی و بلندیهای خیابان های غیر استاندارد ایران را نداشته و درنتیجه بسیاری از ناحیه رام و جلوبندی خیلی زود دچار مشکل شدند. توضیح بیشتر در مورد تعلیق ۲۰۶ ایران این که ماشین های ایران از فنربندی مخصوصی جاده های ناهموار بهره میگیرند و در نتیجه ارتفاعشان دو سانتیمتر از نمونه های اروپایی بیشتر است.

این موضوع باعث شد در ابتدا که آمار چپه شدن ۲۰۶ نسبتا بالا باشد و همگان این مورد را مربوط به بالا بودن مرکز ثقل بدانند ولی با تحقیقات فراوان مشخص شد که دلیل واژگون شدن خودروها هرچند عجیب، ولی عادت نداشتن رانندگان به کیفیت سواری ۲۰۶ و انتظار بیش از حد از آن بود چرا که تا سرعت ۱۴۰ کیلومتر در ساعت که شاید حداکثر سرعت بسیاری از ماشین های داخلی باشد و معمولا در اتومبیلهای قویتر ولی قدیمی نیز در این سرعت اتاق پر از سرو صداست (واین ناخودآگاه منجر به احتیاط بیشتر می شود)، در ۲۰۶ هیچ صدایی به گوش نمی رسد. در نتیجه بسیاری از رانندگان که تازه با ۲۰۶ آشنا شده بودند مانورها را با سرعت های نسبتا بالایی اعمال می کردند که برای یک هج بک خیابانی قابل تحمل نبود.

 

 

  • تیپ ۵

پس ا چهار که در داخل نیز تولیدش آغاز شد و از نظر امکانات داخلی بسیار معمولی بود ولی از مزایایی چون ترمز دیسکی در هر چهار چرخ ، ABS و ایربگ بهره می برد مقرر گردید نمونه دنده ای دستی آن هم تولید شود چرا که استقبال از ۲۰۶ در بازار تک محصولی ایران فراتر از انتظار پژو بود و بعلاوه آن ها با موفقیت مدل اتوماتیک متوجه شدند. توان خرید در ایران آنقدر هم که فرانسوی ها فکر می کردند پایین نیست!!!

۲۰۶ تیپ ۵ که به جرات می توان گفت بهترین ارزش پول پرداختی در بین تمامی اتومبیل های داخلی را دارد در اواخر سال ۸۱ با قیمتی معادل نمونه آن در سراسر دنیا و با امکاناتی مانند تیپ ۳ بعلاوه ارتفاع کمتر، ترمز دیسکی در چهار چرخ و ABS چهار کانالها به بازار عرضه شد.

شتابی در حدود ۱۰ ثانیه تا ۱۰۰ کیلومتر و حداکثر سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت در ترکیب با ترمزهای دیسکی در هر چهار چرخ از تیپ پنج یک موشک خیابانی میسازد که هیچ یک از محصولات دیگر ایران خودرو، مزدای ۳۲۳ با دو برابر قیمت، فولکس واگن گل و پروتون ویرا را یارای مقابله با آن نیست. حتی سیتروئن زانتیا که به حق در بخش دیگری از بازار گل سرسبد است (و اصولا قابل مقایسه با ۲۰۶ نیست) در مقابل این ماشین هم در چابکی و هم در فن آوری بکار گرفته کم می آورد (زانتیا در سال ۱۹۹۴ عرضه شد). آخرین سری از ۲۰۶ های ایران تیپ ۶ است که در ابتدا با همان گیربکسی اتوماتیک AL4 ولی با امکانات کامل چون تیپ ۵ به تعداد نسبتا کمی تولید شد و پس از آن گیربکس مذکور جای خود را به یک مدل تیپترونیک داد. توضیح در مورد تیپ ترونیک (که توسط پورشه به دنیا معرفی شد و توسط بی ام و و لوتوس به نمونه های سیکوننشال توسعه یافت) اینکه این گیربکسی قابلیت تعویضی دنده توسط راننده را در یک خودروی اتوماتیک به ارمغان می آورد و انتخاب با شماست که دنده را خودتان عوض کنید یا تعویض دنده را به ماشین بسپارید. این مهم تیپ ۶ را برای ایران و بخصوصی تهران ایده آل می کند که دائما در ترافیک هستید ولی در عین حال ماشین دنده ای را نیز دوست دارید. البته به نظر بنده که کمی از اتومبیل انتظارات بیشتری دارم گیربکس تیپ ترونیک بیشتر برای ماشینی با حداقل ۲۰۰ اسب قدرت مناسب است و تیپ ۶ تفاوت محسوسی در قابلیت مانور با نمونه دندهای دارد. باید خاطر نشان کنم تا جایی که به خاطر دارم گیربکسی همیشه از نقاط ضعف پژو بوده و گیربکسی دستی ۲۰۶ هم که در تمامی مدل ها در باطن مشترک است (فقط در نمونه های موتور بزرگ به پلوسی های بزرگتری متصل است)،

 

 

سری ۲ محصولات پژوهمیشه موفق بوده و باعت آفتخار این برند فرانسوی در اروپا و سایر کشورها شده اند. مخصوصا ۲۰۵ و ۲۰۶ که واقعا تبدیل به هاج بکهایی جهانی شدند. حالی پژو تصمیم گرفته مدل ۲۰۸ را سال آینده به بازار عرضه کند تا این روند موفقیت ادامه داشته باشد. اما باید دید که این هاجیک جدید در مقایسه با تسلهای قبل چگونه عمل می کند و از چهاتظرهایی از آنها بهتر است. و به دلیلی نامشخصی در طراحی ۲۰۰۷ اندکی باه کرده و آن را تا حدود زیادی بر پایه ۲۰۰۶ طراحی کرد، ولی این بار برای طراحی ۲۰۸) استارت جدیدی زده شده و محصولی کاملا جدید خلق شده است. این محصول فعلا در دو نوع بدنه ۲ درب و ۴ درب عرضه خواهد شد.

به خوبی میداند که وقتیب حتیک هاچبک اقتصادی شهری در میان است، باید از حداقل وزن و ابعاد استفاده کند. ۲۰۰۸ حدود ۱۱۰ کیلوگرم از ۲۰۷ سایبک تر است و این کاهشی وزنی در مورد برخی نسخهها به ۱۷۰ کیلوگرم نیز میرسد. از طرف دیگر طول اتومبیل ۷ سانتیمتر و ارتفاع آن نیز ۱ سانتی متر کمتر شده است تا مانور پذیری آن در شهر بهتر باشد. اما کاهشی ابعاد نه تنهاباعت خراب شدن راحتی داخل کابیننشده است بلکه فضای پای سرنشینان عقب به میزان ۵ سانتیمتر و حجم صندوق به میزان ۱۵ لیتر از

۲۰۷ بیشتر شده است. طراحی بدنه در نوع خود عجیب است و آنچه از پزو انتظار می رود نیست. البته طراحی بدنه در راستای سبک طراحی یک سال اخیر این شرکت است ولی فقدان آنجایی که بازو را در یک دهه گذشته تعریف کرده است باعث میشود نتوان به راحتی تعلق آن به خانواده پژورا تشخیصی داد.

از نظر حجم بدنه و طراحی کلی شباهتهایی نیزطراحی بهروز و زیبا است ولی به اندازه کافی اصالت پژو را در خود ندارد.

فضای داخل کابین نیز کاملا جدید بوده و هیچ شباهتی به محصولات قبلی پزوت دارد. نکات برجسته داخل کابین عبارتند ازصفحه نمایش بزرگ مرکزی،فرمان کوچک برجستگی قسمت بالای داشبورد و ارتفاع زیاد نشاندهنده های پشت فرمان پژو ادعا می کند که موارد مذکور که طراحی داخلی را عجیب کرده اند باعث شده اند تجربه رانندگی با این اتومبیل کاملا نتفاوت با رقبا بوده و رانندگی با آن داخل شهر فوق العاده راحت و لذت بخش باشد. ۲۰۸ فعالا با ۵ نوع موتور عرضه خواهد شد که نمونههای بنزینی آن سه سیلندر بوده و ۱ و۱.۲ لیتر حجم دارند. اکثر مدلها دارای سیستم استابیا استارت هستند. این سیستم در هنگام توقف کامل موتور را خاموشی کرده و با برداشتن با از روی پدال گاز و قبل از کتداشتن روی پدالی گاز، موتور را روشن میکند. تجربه نشان دادها که این سیستم در داخل شهرهای شلوغ کاهشی قابل توجه مصرف سوخت را به همراه دارد. علاوه بر این اکثر مدلها نیز مجهز به فناوری از نیروی برق برای ادوات جانبی موتور که باعت کاهش مصرف سوخت میشود. بازیافت انرژی ترمز نیز یکی از خواصی این سیستم است. نتیجه این موارد این است که آلایندگی اکثر نسخههای ۲۰۸ کمتر از ۱۰۰ گرم CO۲ در هر کیلومتر باشد

که دستاوردی بزرگ است. شاید باور تان نشود ولی حدود ۲۵ درصد قطعات پلیمری استفاده شده در ساخت این اتومبیل از مواد سبز ساخته شدهاند. مواد سبز به آن دسته از موادی گفته میشود که از مواد طبیعی یا مواد بازیافتی در ساخت آن استفاده شده باشد. ۲۰۸ از بهار ۲۰۱۲ در اروپا و از تابستانی ۲۰۱۲ در انگلستان با قیمتی مشابه نسل قبلی خود یعنی ۲۰۷ عرضه خواهد شد. فعالاهیج برنامهای برای عرضه این اتومبیل در ایران طی دو سال آینده وجود ندارد و ما باید با همان ۲۰۶ که ۱۲ سال پیش متولد شدہ آست سرکتیم]